עכשיו זה הזמן: כל הטיפים לאימון בעונה הגשומה

עודכן ב: 16 ינו 2019

דמיינו לכם סיטואציה: חזרתם מיום עבודה ארוך והחלטתם להיות אקטיביים ולצאת לאימון חורפי. אך הגשם שדופק על החלון והכוכבים שמפציעים מוקדם מהרגיל, אינם מדרבנים אתכם לעזוב את השמיכה. מהם האימונים שיגרמו לכם לחזור לכושר בעונה הגשומה ועל מה חשוב להקפיד?


הילה בן דוד לביא עם כל הטיפים


גשמים, רוחות וקור, מבשרים תמיד על בוא החורף, העונה בה כל רצוננו הוא להתכרבל תחת השמיכה עם איזו כוס תה. אימון גופני בתקופה הקרה, מציב אתגר לא פשוט, ורובינו פשוט מעדיפים להעביר את הימים הסגריריים במקומות חמים וסגורים. נוסיף על כל זה את הסרבול בתנועה כתוצאה מלבישת שכבות על שכבות של בגדים וקיבלנו מתכון ממש לא מוצלח, בעיקר עבור מי שהאימון עבורו הוא דרך חיים.

אז כיצד בכל זאת ניתן לשמור על כושר בעונה הגשומה?

לאחר שסקרנו את כל הסיבות "ללא", כדאי גם שניזכר גם למה כדאי לבצע פעילות גופנית בעונה הגשומה. בניגוד לסברה הרווחת, החורף היא אינה תקופת ההשמנה, אלא היא מספקת תנאים אופטימליים לירידה במשקל ולחיטוב וכל מה שעלינו רק לעשות הוא להיטיב להשכיל וללמוד כיצד לנצלה ולהימנע מכל המכשולים והקשיים הניצבים בפנינו בעונה זו.

הדבר החשוב ביותר בעונה זו הינו שמירה על מאזן הנוזלים בגוף. בתנאי מזג אוויר חמים מרגישים מיד שחום הגוף עולה, תוך הזעה ופיתוח תחושת צמא. היות וקצב ההזעה בתנאי קור הינו נמוך יותר, אנחנו שוכחים שצריך להמשיך ולהקפיד לצרוך נוזלים ומשך אנו עלולים לאבד כמות רבה מהם.

אבדן הנוזלים מתרחש גם דרך מערכת הנשימה בשל קצב מוגבר של כניסת ופליטת אוויר בטמפרטורות נמוכות. בנוסף, החשיפה לקור מעלה את תכיפות ייצור השתן. ומנגד, מנגנון הצמא הופך לפחות רגיש. שילוב כל הגורמים האלה מביא לאובדן נוזלים, שעלול לגרום גם להתייבשות, לירידה בביצועים ולפגיעה ביכולת הגוף לשמור על הטמפרטורה.

החורף מעמיד תנאים אופטימליים לחזרה לכושר. מאידך יש להקפיד על שתייה מוגברת ושמירה על מאזן הנוזלים בגוף

אם כן, ההמלצה הראשונה במעלה היא לשתות לפני פעילות גופנית ומיד בסיומה. שתו משקאות חמים שיתרמו לתחושת חמימות בגוף. בחורף מרבית המשטחים רטובים, בוציים ומחליקים. כדיי לשמור על יציבות טובה במהלך הפעילות, נדרשות נעליים היוצרות חיכוך טוב עם הקרקע.

בנוסף, במידה והפעילות הגופנים מתבצעת בחוץ, כדאי תמיד להצטייד בזוג נעליים נוסף. את האלה הרטובות לייבש במשך כ-72 שעות. הלחות בחלקן הפנימי של הנעליים מפחיתה ופוגעת ביכולת בלימת הזעזועים של הנעל.

הגופיות והמכנסיים הקצרים ששימשו אותנו בקיץ, כבר אופסנו בעומק הארון. שעות הכושר החורפיות מצריכות אותנו להתעטף בבגדים רבים, וכך בכל פעם בה אנו יוצאים לאימון, אנו מוצאים את עצמנו מצטיידים בשכבות בגדים כדי להתגונן מפני הקור.

למעשה, באימונים בעונה הגשומה כדאי לנקוט בשיטת "הבצל" ולבחור ביגוד הניתן להסרה. בתנאי קור קיצונים מומלץ להצטייד בכובע וכפפות, לעיתים אף כדאי לעטות מסיכת פה או צעיף לחימום האוויר הנכנס אל הריאות. בנוסף יש לזכור כי שעות האור התקצרו והחושך עולה מוקדם ומשכך מומלץ ללבוש בגדים בהירים ולשאת מחזירי אור.

קדימה לעניינים: טיפים לאימון מוצלח בעונה הגשומה

בחורף העדיפו להתאמן בבוקר לפני העבודה, או אחר הצהריים לפני שהחושך מתפשט. ברגע בו נכנסים הביתה לאחר יום ארוך, רובנו נתמכר לחום ולנוחות ולא נרצה להוציא אף לא אצבע אחת מבעד לדלת.

על מנת להגביר את סיכויי ההתמדה, מומלץ להתאמן במקומות קרובים לבית או למקום העבודה המציעים מגוון תכניות ואימונים המתאימים לרמת הכושר ולהעדפות שלכם. אם אתם מאלו שרק צריכים לנעול את הנעליים ולצאת לרוץ בחוץ, היזהרו ממשטחים חלקים לאחר הגשם.

בימים בהם התחזית מבשרת על סערה, קור עז ורוחות סוררים בחוץ, מומלץ להימנע מפעילות גופנית. מזג אויר קיצוני מגביר את קצב אבדן החום ואת ירידת טמפרטורת הגוף.

העדיפו תמיד להתחיל את הפעילות הגופנית בעומס אימון קל, הכולל חימום דינמי המשלב מתיחות קלות והנעה של קבוצות מפרקים ושרירים גדולות ככל הניתן. את האימון סיימו בהדרגה. והקפידו תמיד לבצע את תרגילי המתיחות והגמישות בסביבה יבשה ומחוממת.

אם כל האמור עדיין לא נטע בכם מוטיבציה לאימון חורפי, בחרו באימון מחזורי בבית. אין כמו התרגילים הישנים והטובים שלעולם לא ייעלמו ממערכי הכושר השונים.

התחילו בחימום קל למפרקים, ולאחר מכן בצעו שלושה סבבים של סטים קבועים. מספר החזרות תלוי ברמת הכושר הגופני שלכם וכל אחת מהם מורכב מרצף תנועתי.

יד אחורית וכפיפות בטן: תכנית אימון שתחמם לכם את החורף

1. כפיפות מרפקים: כדאי לבצע בכל סט בין 15 ל- 40 חזרות.

2. סקווט: (חצי ישיבה) כדאי לבצע בכל סט בין 15 ל- 40 חזרות.

3. יד אחורית: הישענו על כיסא יציב, מדרגה או שולחן נמוך. כדאי לבצע בין 15 ל- 40 חזרות.

4. כפיפות בטן: כדאי לבצע בין 15 ל-40 חזרות.

5. ניתורים קלים, קפיצה על חבל או ריצה במקום: שלבו את הפעילות האירובית בין הסטים למשך חצי דקה.

אחרי כל זה, בהחלט הרווחתם ביושר את זמן ההתכרבלות!

הילה בן דוד לביא - אמא ל 4, טריאתלטית, מרתוניסטית, מדריכת ריצה כושר ובריאות, מנהלת את הסטודיו "בדרך של הילה" ומנחת סדנאות לאורח חיים בריא.


23 צפיות

LIVE YOUR DREAM